Як отримати закордонний лікарняний
! Застрахованим у ФСС з ТВП
Фонд зазначає, що пунктом 1.12 Iнструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (наказ МОЗ від 13.11.2001 р. №455) встановлено: «документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян України під час тимчасового перебування за межами держави, підлягають обміну на листок непрацездатності згідно з рішенням лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання чи роботи у разі: гострих захворювань і травм, загострення хронічних захворювань, вагітності та пологів, оперативних втручань при невідкладних станах, лікування згідно з рішенням комісії МОЗ України з питань направлення на лікування за кордон».
Обмін здійснюється на підставі перекладених на державну мову і нотаріально засвідчених документів, що підтверджують тимчасову втрату працездатності під час перебування за межами України.
Лист ФСС з ТВП від 02.09.2011 р. №2484-07
Скарга на рішення органу ФСС з ТВП зупиняє строки сплати страхових коштів та фінсанкцій
! Страхувальникам у ФСС з ТВП
ФСС з ТВП роз'яснив, що плановій перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалася перевірка.
У разі відсутності порушень щодо використання коштів Фонду, що встановлено перевіркою, наступна планова перевірка такого страхувальника проводиться не раніше ніж через два роки (якщо перевірки страхувальника проводяться щороку), три роки (якщо перевірки проводяться не рідше одного разу на два роки) або чотири роки (якщо перевірки проводяться не рідше одного разу на три роки) після проведення перевірки.
Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника приймається керівником органу Фонду за матеріалами акта перевірки.
Страхувальник має право оскаржити рішення органу Фонду. Якщо вмотивоване рішення за скаргою страхувальника не надсилається йому протягом 20-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь страхувальника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Скарга на рішення органу Фонду, подана з дотриманням порядку і строків, зупиняє строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій до винесення рішення органом Фонду вищого рівня або до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Лист ФСС з ТВП від 31.05.2011 р. №01-14-1444 див. у наступних числах «ДК»
Нова редакція Правил визначення країни походження товарів країн СНД
! Суб'єктам ЗЕД
Держмитслужба повідомила, що 6 липня 2011 р. ратифіковано нову редакцію Правил визначення країни походження товарів країн СНД від 20 листопада 2009 року.
Нова редакція Правил містить значні зміни порівняно з Правилами від 30 листопада 2000 р.
Зокрема:
1) змінилися вимоги до визначення країни походження товарів;
2) доповнено перелік операцій, які не відповідають критерію достатньої обробки/переробки;
3) змінилися вимоги при визначенні країни походження наборів;
4) визначено випадки ненадання режиму вільної торгівлі;
5) встановлено порядок визначення сертифікатів про походження товару форми СТ-1 недійсними;
6) визначено термін проведення перевірки на достовірність сертифікатів про походження товару форми СТ-1;
7) удосконалено порядок заповнення граф сертифіката про походження товару форми СТ-1;
8) доповнено перелік технологічних операцій примітками.
Лист Держмитслужби від 19.07.2011 р. №16/2-16.1/727-ЕП
Новоствореному платникові ПДВ слід подавати два реєстри виданих та отриманих ПН
! Платникам ПДВ
Відповідно до п. 202.1 ПКУ, якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним періодом є період, який розпочинається з дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця.
Відповідно до п. 3 наказу ДПАУ від 24.12.2010 р. №1002, платники щомісяця у строки, передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у т. ч. для яких встановлено звітний податковий період — квартал, подають органу ДПС копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.
Отже, при поданні декларації з ПДВ за перший звітний період новоствореному платникові ПДВ необхідно подавати два реєстри виданих та отриманих податкових накладних за формою, встановленою наказом №1002.
Лист ДПАУ від 25.07.2011 р. №7627/10/31-6106
Митне оформлення лікарських засобів здійснюється після отримання листа-повідомлення МОЗ
! Суб'єктам ЗЕД
МОЗ повідомило, що відповідно до п. 3.3 Порядку ввезення на територію України незареєстрованих лікарських засобів, стандартних зразків, реагентів, затвердженого наказом МОЗ від 26.04.2011 р. №237, митне оформлення незареєстрованих лікарських засобів, стандартних зразків, реагентів здійснюється після отримання митними органами листа-повідомлення МОЗ.
Дозволи та листи на ввезення незареєстрованих лікарських засобів на територію України, видані МОЗ або Державним експертним центром МОЗ до 26.08.2011 р. включно, є дійсними та приймаються до розгляду органами Держмитслужби.
Лист Міністерства охорони здоров'я від 26.08.2011 р. №18.2059/15-03
Затверджено Національне П(С)БО у державному секторі 130 «Вплив змін валютних курсів»
! Бухгалтерам державного сектору
Мінфін затвердив Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 130 «Вплив змін валютних курсів», схвалене Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Мінфіні.
Це Національне положення (стандарт) визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про операції в іноземних валютах та відображення показників статей фінзвітності закордонних суб'єктів державного сектору у грошовій одиниці України.
Наказ Мінфіну від 11.08.2011 р. №1022 набере чинності з 01.01.2013 р.
Шоколадна осінь від «ЛIГА:ЗАКОН»
! Усім
До 14 жовтня усі охочі зможуть придбати систему ЛIГА:ЗАКОН зі знижкою 100%, заощадивши на підключенні до 6500 гривень. Сплатити треба лише вартість інсталяційного пакета і абонентське обслуговування за 3 місяці.
Усім учасникам акції — знижка 33% на участь в ювілейному семінарі «Шоколадна осінь», присвяченому питанням звітності за 9 місяців. Усі відвідувачі семінару 14 жовтня відсвяткують з організаторами 20-річчя фірми та переглянуть чудовий фільм «Шоколад» з Джонні Деппом та Жульєт Бінош у головних ролях.
ЛIГА:ЗАКОН упродовж 20 років — найповніша інформаційно-правова система для професійної роботи. Це більше 900 тисячі документів: нормативно-правова інформація, періодика, консультації та аналітика, база питань і відповідей від ДПАУ, форми та бланки. Iнформація зручно згрупована по рубриках та архівах, з функціями пошуку одним рядком, фільтрами та майбутніми редакціями.
З системою щоденно працюють більш ніж 160 тисяч користувачів, в тому числі усі податкові інспекції, усі суди та усі митниці України.
Детальніша інформація на порталі www.ligazakon.ua.
За матеріалами порталу www.ligazakon.ua
Збитки попередніх років заважають ДПАУ наповнювати бюджет
! Платникам податку на прибуток
ДПСУ зазначає, що стан збиткової діяльності госпсуб'єктів негативно впливає на забезпечення бюджетних призначень.
Тож ДПС рекомендує платникам до складу витрат II кварталу переносити суму збитків, отриманих лише у I кварталі 2011 р., без урахування від'ємного значення попередніх років, оскільки пунктом 3 підр. 4 р. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено: «Якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року».
Лист ДПАУ від 08.09.2011 р. №828/3/15-1212
та лист ДПАУ від 08.09.2011 р. №24240/7/15-1217 див. у наступних числах «ДК»
Нові форми статспостережень №1-підприємництво (річна) і №1-підприємництво (коротка)
! Підприємствам
Держкомстат вніс зміни до свого Наказу від 30.08.2010 р. №365 «Про затвердження форм державних статистичних спостережень зі структурної статистики».
Відповідно до цих змін затверджено нові форми державних статистичних спостережень зі структурної статистики та встановлено ввести їх у дію починаючи зі звіту за 2011 рік:
1) «№1-підприємництво» (річна) «Звіт про основні показники діяльності підприємства» (для підприємств усіх видів економічної діяльності (крім банків та бюджетних установ));
2) «№1-підприємництво» (коротка) — річна «Звіт про основні показники діяльності підприємства» (для малих підприємств усіх видів економічної діяльності (крім банків та бюджетних установ) на вибірковій основі).
Крім того, змінами перенесено термін подання форм з 20 на 9 лютого.
Наказ Держкомстату від 11.08.2011 р. №208 чинний з 11.08.2011 р.
Споживач має право на достовірну та своєчасну інформацію про товари
! Суб'єктам господарювання
Відповідно до Закону «Про захист прав споживачів» інформація доводиться до відома споживачів виробником у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці та у маркуванні чи іншим способом, прийнятим для окремих видів продукції, і має містити, зокрема, дані про ціну, умови і правила придбання продукції.
Згідно з п. 15 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами (наказ Мінекономіки від 19.04.2007 р. №104), госпсуб'єкт позначає роздрібні ціни на ярликах або у покажчиках цін товарів, що надходять до продажу. Також відповідно до п. 15 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами (наказ Мінекономіки від 11.07.2003 р. №185) працівники госпсуб'єкта повинні надати споживачу необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товари, а також на вимогу споживача — документи, що підтверджують їх якість і безпеку та ціну товарів.
При порушенні законодавства про захист прав споживачів госпсуб'єкти несуть відповідальність відповідно до вимог ст. 23 вищезазначеного Закону.
Лист Державного комітету України з питань технічного регулювання
та споживчої політики від 11.05.2011 р. №3962-7-5/18
Затверджено нові форми держстатспостережень зі статистики праці
! Юрособам
Держкомстат затвердив форми державних статистичних спостережень зі статистики праці:
1) зі звіту за 2011 р. — №1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) «Звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці» та №6-ПВ (річна) «Звіт про кількість працівників, їхній якісний склад та професійне навчання»;
2) зі звіту за I кв. 2012 р. — №1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці»;
3) зі звіту за січень 2012 р. — №1-ПВ (місячна) «Звіт з праці».
Зазначені форми подають юрособи та їхні відокремлені підрозділи, визначені за переліком органів держстатистики.
Наказ Держкомстату від 29.06.2011 р. №1623 чинний з 29.06.2011 р.
Визначено порядок видачі висновків для ввезення біопаливних товарів без ПДВ
! Iмпортерам біопаливних товарів
Мінекономіки затвердило порядок видачі висновків про те, що товари, які використовуються для розвитку виробництва та забезпечення споживання біологічних видів палива, не виробляються та не мають аналогів в Україні.
Отже, висновок або лист-відмова у його видачі видається протягом 30 календарних днів. Висновок надається безкоштовно і не може бути переданий іншим юридичним особам. Перелік підстав для відмови у видачі висновку, термін дії, підстави для скасування та порядок переоформлення при зміні найменування також врегульовані цим документом.
Отримання висновку — одна з умов ввезення товарів, що використовуються для розвитку виробництва та забезпечення споживання біологічних видів палива, без сплати ПДВ згідно з пп. «б» п. 2 підрозділу 2 Перехідних положень ПКУ.
Крім цього висновку, згідно з постановою КМУ від 18.05.2011 р. №581 митному органу слід надати засвідчені копії зовнішньоекономічного договору і технічного паспорта або іншого документа заводу — виробника товару, в якому сказано, що товар призначений для виробництва та/або споживання біологічних видів палива. Ця пільга повинна діяти до 1 січня 2019 року.
Наказ Мінекономіки від 23.08.2011 р. №42 чинний з 17.09.2011 р.
Порядок оподаткування послуг з турдіяльності
! Турагентам
Щодо порядку обкладення послуг з турдіяльності податком на прибуток підприємств ДПА вважає, що згідно з пп. 153.4.1 та пп. 153.4.2 ПКУ:
1) не включаються до доходу і не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені платником податку у зв'язку із: залученням платником податку майна на підставі договору концесії, комісії, консигнації, довірчого управління, схову, а також згідно з іншими цивільно-правовими договорами, що не передбачають передачу права власності на таке майно;
2) не включаються до витрат кошти або майно, надані платником податку у зв'язку з: наданням платником майна на підставі договорів концесії, комісії, консигнації, довірчого управління, схову або згідно з іншими цивільно-правовими договорами, що не передбачають передачі права власності на таке майно іншій особі.
Тож якщо платник виступає як турагент (посередник), вчиняє дії за рахунок і в інтересах замовника, кошти, що надійшли від продажу турпродукту, не є власністю такого платника і не включаються до складу доходів при визначенні об'єкта оподаткування. Аналогічно не включаються до складу витрат турагента суми, сплачені (нараховані) на користь туроператора.
Лист ДПА у м. Києві від 25.07.2011 р. №7625/10/31-606
Надано роз'яснення щодо проведення окремих касових операцій
! Банкам
НБУ роз'яснив деякі питання здійснення банками в Україні окремих касових операцій:
1. Щодо правомірності зняття готівки з карткового рахунка в касі банку довіреною особою зазначено таке. Довірена особа користувача платіжних послуг має право здійснювати видаткові операції (зняття) з карткового рахунка без застосування спеціального платіжного засобу з використанням документів на переказ на підставі довіреності. У такому разі обов'язкове оформлення картки зі зразками підписів довірених осіб.
2. Щодо використання паспорта для виїзду за кордон при здійсненні банківських операцій повідомлено, що саме паспорт громадянина України є основним документом, який містить необхідні для ідентифікації клієнта відомості.
3. Щодо довіреності при здійсненні переказу готівки через касу банку, то її використання передбачено лише для одержання заробітної плати, пенсій, інших соціальних виплат. Здійснення будь-яких касових операцій з внесення готівки для її переказу через касу банку не потребує наявності довіреності.
Лист НБУ від 04.08.2011 р. №11-227/3469-9226
При перевищенні ліміту виручки «єдиноподатником» слід подати заяву про реєстрацію як платника ПДВ
! Платникам ЄП
ДПА нагадує, що відповідно до наказу ДПАУ від 22.12.2010 р. №978 особа, не зареєстрована платником ПДВ, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи ЄП, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції за рік, повинна подати до податкового органу заяву про реєстрацію як платника ПДВ. Реєстраційна заява платника ПДВ має бути подана податковому органу юрособою не пізніше:
1) ніж за 15 днів до початку наступного звітного періоду, у якому відбулося перевищення, якщо воно відбулося у першому чи другому місяці звітного періоду;
2) 20 к. д. після закінчення звітного періоду, у якому відбулося перевищення, якщо воно відбулося у третьому місяці звітного періоду.
Лист ДПА у Черкаській обл. від 11.07.2011 р. №17164/10/15-212
Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»