Лист Мін'юсту від 14.06.2011 р. №380-0-2-11-8.2
Відповідно до пп. 14.1.139 ПКУ, для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.
Але, звичайно, це не означає об'єднання юридичних осіб, що здійснюють спільну діяльність, в одного платника податків. Як зазначає Мін'юст, кожен учасник спільної діяльності перебуває на обліку в податкових органах як окремий платник податків і виконує обов'язки платника податків самостійно.
Справді, кожна юридична (крім державних та комунальних підприємств, організацій, установ) чи фізична особа може на свій розсуд брати участь в необмеженій кількості напрямів спільної діяльності, укладаючи відповідні договори.
Тому, передаючи частину коштів та/або майна для спільної діяльності, платник податків не змінює свого статусу (залишається окремим платником податків). Облік результатів спільної діяльності, відповідно до пп. 14.1.139 ПКУ, ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Порядок ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи та форма податкової декларації про результати такої спільної діяльності на території України затверджені наказом ДПА України 28.02.2011 р. №113. Бухоблік операцій зі спільної діяльності ведеться відповідно до П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції».
Відповідно до п. 4.6 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 р. №979, для взяття на облік договору про спільну діяльність уповноважена особа зобов'язана протягом 10 календарних днів після реєстрації договору або після набрання ним чинності подати до органу державної податкової служби за своїм основним місцем обліку заяву за ф. №1-ОПП, завірену копію договору (контракту) про спільну діяльність та низку інших документів, перелік яких передбачено зазначеним пунктом.
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор