Лист ДПАУ від 27.04.2011 р. №7966/6/23-7015/515
У коментованому листі податківці вкотре нагадують про можливість оформлення розрахункових операцій за готівку не лише касовими чеками РРО, але й товарними чеками.
Основним нормативним актом, що регулює порядок здійснення готівкового обігу суб'єктами господарювання в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, є Закон про РРО1.
Стаття 3 цього Закону, зокрема, регламентує видачу особі, яка здійснює розрахунки в готівковій та/або безготівковій формі — із застосуванням платіжних карток, розрахункового документа встановленої форми на повну суму проведеної операції. Зверніть увагу, п. 15 ст. 3 Закону про РРО дозволяє видавати покупцю документи, що свідчать про перехід права власності (чек, накладну чи інший письмовий документ), за вимогою покупця.
Розрахунковим визначається документ установленої форми та змісту (касовий чи товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), який, в першу чергу, підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом про РРО, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну (ст. 2 Закону про РРО). Отже, товарний чек, так само як і касовий чек, розрахункова квитанція та проїзний документ, є розрахунковим документом.
Отже, як логічно доходять висновку податківці, оформлення розрахункових операцій з використанням товарних чеків у випадках, передбачених Законом про РРО, є правомірним.
Зверніть увагу, Положенням №6142 визначені форма та зміст фіскального чека, розрахункової квитанції та інших розрахункових документів, надання покупцю яких є обов'язковим. Форма та зміст товарного чека на сьогоднішній день законодавчо не затверджена, а отже, як стверджується у коментованому листі, «...суб'єкти господарювання можуть видавати товарні чеки довільної форми...». При цьому податківці зазначають, що, оскільки товарний чек підпадає під визначення розрахункового документа, він повинен містити обов'язкові реквізити, які перелічено в пп. 3.2 Положення №614 для касового чека. Це такі реквізити:
— назва господарської одиниці;
— адреса господарської одиниці;
— загальна сума ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами3;
1 Закон України від 06.07.95 р.№265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. №614.
3 Для СГД — платників ПДВ.
— кількість та вартість придбаних товарів;
— вартість одиниці виміру товарів;
— найменування товарів;
— загальна вартість придбаних товарів;
— дата (день, місяць, рік) проведення розрахункової операції;
— підпис особи, що здійснює розрахунки.
Аналогічну точку зору податковий орган вже висловлював у своїх листах від 30.12.2005 р. №13365/6/23-8019, від 06.07.2009 р. №14083/7/23-7017/572.
Питання правильного заповнення товарного чека (навіть за відсутності чіткого, затвердженого на законодавчому рівні, порядку його заповнення) є дуже важливим, адже в разі проведення готівкових розрахунків без видачі одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, відповідно до ст. 1 Указу №4361 до суб'єктів господарювання застосовуються штрафні (фінансові) санкції у розмірі сплачених коштів.
1 Указ Президента України від 12.06.95 р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Юлія КЛОВСЬКА, «Дебет-Кредит»