• Посилання скопійовано

Коментар

Постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 р. №15

Відповідно до п. 15 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, тимчасово, до 1 січня 2014 року, операції з постачання відходів і брухту чорних і кольорових металів, у т. ч. операції з імпорту таких товарів, звільняються від обкладення ПДВ. У разі вивезення таких товарів в митному режимі експорту нульова ставка не застосовується. Коментованою Постановою від 12.01.2011 р. №15 (далі — Постанова №15) Кабмін затвердив перелік відходів і брухту чорних і кольорових металів1. Нагадаємо, що до 01.01.2009 р. операції з поставки відходів і брухту тільки чорних металів, у т. ч. операції з імпорту, вже звільнялися від обкладення ПДВ. Перелік таких відходів та брухту був затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. №104. Новий перелік відходів і брухту чорних металів (додаток 1 до Постанови №15) містить оновлені коди товару згідно з УКТ ЗЕД, зокрема 7204 49 90 00 — Відходи та брухт чорних металів та 7204 50 00 00 — Зливки для переплавлення (шихтові зливки) з легованої сталі. Пов'язано це зі змінами в Митному тарифі ще у 2008 р.2 Відходи та брухт кольорових металів звільняються від обкладення ПДВ згідно з додатком 2 до коментованої Постанови №15.

Але пам'ятайте, що відповідно до п. 199.1 ПКУ: «У разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг в оподатковуваних операціях».

Приклад 1 Платник ПДВ, який займається постачанням металопрокату, крім того постачає брухт чорних металів за кодом товару згідно з УКТ ЗЕД 7204 30 00 00 (який не утворювався в такого платника внаслідок переробки), сплачує орендну плату за склади іншому платникові податку. Сума ПДВ, що належить до складу податкового кредиту, підлягатиме розподілу за нормами ст. 199 ПКУ.

Якщо платник податку займається лише постачанням брухту чорних або кольорових металів (перелік яких наводиться відповідно у додатках 1 та 2 до Постанови №15), суми ПДВ, сплачені у складі орендної плати, не відносяться до ПК такого платника (див. п. 198.4 ПКУ). За нормами абз. 3 пп. 5.3.3 Закону про прибуток3 сплачений податок відноситься до складу ВВ платника ще в I кварталі 2011 р. У II кварталі поточного року сума ПДВ у такій ситуації буде віднесена до складу витрат за нормами абз. 3 пп. 139.1.6 ПКУ.

1 Документ набрав чинності з 18.01.2011 р., опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 18.01.2011 р. №8 (постанови КМУ набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, ч. 1 ст. 53 Закону України від 07.10.2010 р. №2591-VI «Про Кабінет Міністрів України»).

2 Закон України від 31.05.2007 р. №1109-V «Про внесення змін до Закону України «Про Митний тариф України».

3 Закон втратить чинність з 01.04.2011 р., див. пп. 2 п. 2 розділу ХIХ ПКУ.

Щоправда, є виняток, передбачений п. 199.6 ПКУ. Податковий кредит не зменшується в разі: «постачання платником податку відходів і брухту чорних і кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій». Ключовим моментом у цій нормі є походження відходів і брухту чорних і кольорових металів.

Приклад 2 Платник ПДВ приймає самостійне рішення про ліквідацію ОЗ (автомобіль), про що свідчить документ про знищення, розібрання або перетворення такого ОЗ, внаслідок чого цей необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням. Під час демонтажу ОЗ утворилися відходи/брухт чорного металу, що підпадає під перелік позицій, зазначених у додатку 1 Постанови №15. Здійснено постачання брухту спеціалізованому підприємству без ПДВ. Жодного розподілу «вхідного» ПДВ у періоді здійснення такої поставки платник податку не провадить.

Не забувайте про п. 198.5 ПКУ, за нормами якого, якщо платник ПДВ скористався правом на ПК, але надалі товар фактично використовується в операціях, звільнених від ПДВ, з метою оподатковування здійснюється умовний продаж за звичайними цінами, але не нижчими за ціну їх придбання. Тобто коли брухт або відходи кольорових металів було придбано в грудні 2010 року з ПДВ, а постачання здійснюється у лютому 2011 року, платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ з ПДВ за звичайними цінами.

Як було зазначено вище, у разі вивезення в митному режимі експорту товарів (які підпадають під перелік Постанови №15) нульова ставка не застосовується. Це означає, що за вивезеними товарами зберігається право на звільнення від ПДВ, відповідно платник ПДВ не має права на бюджетне відшкодування з ПДВ.

Наразі це все — наші міркування, чекатимемо детальних роз'яснень від контролюючих органів.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру