• Посилання скопійовано

Прощавайте, пільги. Здрастуй, кредите МВФ?

Мінфін оприлюднив ухвалені конкретні кроки, необхідні для успішного проходження переглядів та отримання наступних траншів від МВФ. Що згідно з ними чекає на бізнес у податковій політиці?

Мінфін на своєму сайті навів інформацію щодо листа про наміри та Меморандум про економічну і фінансову політику від 24 березня 2023 року, що містять заходи та умови, що їх реалізував та планує реалізувати і дотримуватись уряд України та Національний банк України протягом періоду дії програми у 2023 — 2027 роках, а також конкретні кроки, необхідні для успішного проходження переглядів та отримання наступних траншів за програмою розширеного фінансування (Extended Fund Facility — EFF) для України. Їх схвалила Рада директорів Міжнародного валютного фонду 31 березня 2023 року. Текст листа так само доступний на сайті Мінфіну.

Зміни до ПКУ

У пункті 19 наведено кроки для підтримки вкрай необхідної мобілізації доходів. Наголосимо, що більшість із цих кроків заплановано в рекомендованому комітетом ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики законопроєкті №8401.

Так, Мінфін у листі підтвердив відданість мобілізації доходів, запроваджуючи нижню межу номінальних податкових надходжень (за винятком ЄСВ) (Кількісний критерій ефективності).

Він очікує, що законопроєкти, підготовлені в межах Моніторингової програми із залученням Ради директорів МВФ, буде прийнято до кінця червня (Структурний маяк), із уведенням у дію з 1 липня 2023 року, що буде свідченням нашого зобов’язання посилити мобілізацію доходів. Після прийняття перший компонент закону відновить довоєнну систему оподаткування для платників податків, які перейшли із загального режиму оподаткування (наприклад, сплати ПДФО, податку на прибуток підприємств, ПДВ) на єдиний податок. Крім того, це відновить у довоєнному вигляді групи, які мають право на сплату єдиного податку, й усуне лазівки у застосуванні 2-відсоткової ставки єдиного податку. Цей закон усуне особливості застосування спрощеного режиму оподаткування платниками єдиного податку за ставкою у 2 відсотки та відновить довоєнний режим для цих платників з 1 липня 2023 року. Друга частина закону скасує мораторій на податкові перевірки з 1 липня 2023 року. Це має допомогти поліпшити податковий комплаєнс (дотримання вимог податкового законодавства). Ще одна складова цього закону передбачатиме відновлення відповідальності за невикористання РРО у точках роздрібної торгівлі, що набере чинності з 1 липня 2023 року.

Також у листі йдеться про скасування або поступове припинення більшості податкових відстрочень, запроваджених під час воєнного стану. Це стосується відстрочення на сплату митних зборів з 1 березня 2023 року та решти відстрочень на сплату імпортного мита з 1 червня 2023 року.

Крім того, у листі сказано, що не продовжуватиметься термін дії положень Податкового кодексу, запроваджених під час воєнного стану, які послаблювали адміністрування податків та зборів.

Також передбачено утримання від запровадження податкових амністій у період дії Програми або від запровадження будь-яких податкових заходів, які поставили б під загрозу нашу податкову базу.

Термін дії податкових пільг щодо імпорту спеціального обладнання для виробництва та розподілу електроенергії та теплопостачання минає 1 травня 2023 року.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру