РОЗДІЛ 5.
Витрати на страхування ризиків, майна платника податку
Які документи підтверджують понеcені витрати на страхування?
Відповідь
Страхування — це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів в т. ч. юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів. Відносини між страховиком та страхувальником оформлюють договором страхування у письмовій формі. Відповідно до ст. 16 Закону про страхування, страховик зобов'язується при настанні страхового випадку виплатити страхувальнику (або іншій особі, яка визначена у договорі і на користь якої укладено договір) страхову виплату (надати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник — сплачувати страхові платежі у визначені строки.
Витрати визнаються на підставі первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку. Документами, що підтверджують понесені підприємством-страхувальником витрати, є укладений договір страхування та/або страховий поліс, а також розрахункові документи про сплату страхових платежів. Договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, якщо інше не передбачене договором страхування. Факт укладання договору страхування може посвідчуватися страховим свідоцтвом (полісом, сертифікатом), що є формою договору страхування.
Зазначимо, що предметом договору страхування згідно зі ст. 4 Закону про страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать закону і пов'язані:
— з життям, здоров'ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням (особисте страхування);
— з володінням, користуванням і розпорядженням майном (майнове страхування);
— відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності).
Страхування може бути добровільним або обов'язковим. Статтею 7 визначено перелік видів обов'язкового страхування, а всі види добровільного страхування встановлено статтею 6 Закону про страхування.
Укладання договору страхування не відображається в бухобліку. А от витрати за таким договором відображаються в обліку суб'єкта господарювання.
Як обліковуються витрати підприємства, що застрахувало своє майно?
Відповідь
Підприємство може добровільно застрахувати окремі об'єкти майна, навіть коли майно не використовується в господарській діяльності, наприклад, на період простою підприємства страхування не переривають. Отже, підприємство має право застрахувати:
— власне майно, тобто свою продукцію, основні засоби (у т. ч. нерухомість, транспортні засоби тощо), а також інше майно, що йому належить;
— орендоване підприємством майно (в т. ч. за договором фінлізингу), ризики його неповернення або ризики повернення в неналежному стані тощо;
— ризики, пов'язані з використанням майна в господарській діяльності тощо (пожежа, затоплення, вибух, падіння сторонніх предметів, протиправні дії третіх осіб, стихійні лиха).
У бухгалтерському обліку витрати за договором страхування включаються до витрат підприємства залежно від напрямку їх використання та виду діяльності (див. П(С)БО 9 та П(С)БО 16):
— витрати на страхування ОЗ можуть бути загальновиробничими (якщо ОЗ мають загальновиробниче призначення — п. 15.4 П(С)БО 16), відноситися до адміністративних витрат — п. 18 П(С)БО 16) або включатися до витрат на збут (якщо їх експлуатація пов'язана зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг — п. 19 П(С)БО 16);
— витрати зі страхування ризиків доставки ОЗ, які придбаваються, включаються покупцем до первісної вартості такого об'єкта ОЗ (п. 8 П(С)БО 7), а витрати зі страхування ризиків доставки запасів у покупця входять до первісної вартості запасів (п. 9 П(С)БО 9);
— витрати на страхування запасів продавця слід включати до витрат на збут (п. 19 П(С)БО 16) і в разі, якщо страхування готової продукції (товарів), яка доставляється покупцю, передбачено умовами договору поставки, і в разі страхування призначеної для подальшої реалізації готової продукції (товарів), що зберігається на складі підприємства.
Нарахування та сплату страхових платежів обліковують на субрахунку 655 «Розрахунки за страхуванням майна» з аналітикою щодо страхувальників та окремих договорів страхування.
При настанні страхового випадку підприємство-страхувальник відображає отримане від страховика страхове відшкодування у складі доходів у періоді одержання страхових актів та обліковує на субрахунку 746 «Інші доходи» (п. 19 П(С)БО 15).
Якщо застрахований об'єкт підлягає ремонту, такі витрати включаються до складу надзвичайних витрат, облік ведеться на рахунку 99 «Надзвичайні витрати». У разі якщо відновлення об'єкта неможливе (з урахуванням відповідних положень бухобліку), майно списується з балансу.
Як операції страхування відображаються в податковому обліку підприємства в 2015 році?
Відповідь
Що стосується податку на прибуток підприємств, витрати на страхування не формують жодних податкових різниць і відображаються в бухобліку у складі витрат.
Але якщо платник проводить коригування фінансового результату за вимогами пп. 134.1.1 ПКУ, то слід звернути увагу на страхову компанію за договором. Якщо це нерезидент, який згадується у пп. 140.5.4 ПКУ, фінансовий результат податкового періоду збільшується на суму 30% вартості понесених витрат (крім зазначених у пп. 140.5.5 та операцій, які визнані контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ).
Що стосується об'єктів страхування, які не пов'язані з господарською діяльністю, — обмежень щодо таких витрат наразі немає. З 2015 року прибуток визначається за даними бухгалтерського обліку, і так званих негосподарських витрат уже немає (додатково див. лист ДФСУ від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15, «ДК» №27/2015, коментар «ДК»).
Послуги зі страхування, які надаються страховими компаніями, не є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно до пп. 196.1.3 ПКУ.
За договором страхування майна сплачено страховий внесок авансом до кінця поточного року. У якому періоді та в якому розмірі підприємство може врахувати цей платіж у складі витрат?
Відповідь
За нормою п. 8 П(С)БО 16, якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості між відповідними звітними періодами. У такому разі за дебетом рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів» відображається сума сплаченого авансом страхового внеску, за кредитом — їх списання (розподіл) та включення до складу витрат звітного періоду. А це означає, що до складу витрат звітного періоду слід включати лише відповідну суму витрат, пов'язану зі страхуванням, незалежно від наявності попередньої оплати. На практиці такий розподіл здійснюється на підставі бухдовідки.
Наприклад, якщо попередню оплату на 2015 рік здійснено 29 червня 2015 р. згідно з укладеним договором страхування, відповідальність страховика за яким настає з 1 липня 2015 р. до 31 грудня 2015 р., то до складу витрат IІІ кварталу 2015 р. підприємство має право віднести частину здійсненого страхового внеску (платежу) — попередньої оплати.
Приклад. Підприємство застрахувало вантажний автомобіль, який доставляє товари гуртовим покупцям. Згідно з укладеним на 2015 рік договором страховий внесок за 2015 р. — 60000 грн. Підприємство 29 червня 2015 р. сплатило страховий внесок авансом на весь 2015 рік. Бухгалтерський облік наведено у таблиці.
Таблиця
Нарахування та сплата страхувальником страхового внеску авансом
№ з/п |
Зміст господарської операції | Бухгалтерський облік | Сума, грн | Коригування фінрезультату до оподаткування | ||
Д-т | К-т | збільшення | зменшення | |||
1. | Нараховано страховий внесок | 39 | 655 | 60000 | — | — |
2. | Сплачено страховий внесок страховику | 655 | 311 | 60000 | — | — |
3. | Списано витрати на страхування за IІІ квартал 2015 року | 93 | 39 | 2500 | — | — |
Чи включаються до доходу платника ЄП суми страхового відшкодування за пошкоджене майно?
Відповідь
Якщо врахувати визначення «дохід з джерелом їх походження з України», наведене у пп. 14.1.54 ПКУ, то це будь-який дохід, у тому числі доходи у вигляді будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів. Підпункт 14.1.268 ПКУ до пасивних доходів відносить, зокрема, доходи, отримані у вигляді страхових виплат і відшкодувань.
За нормою ст. 292 ПКУ, яка стосується порядку визначення доходів для платників єдиного податку першої — третьої груп, можна зробити такий висновок:
— у фізичної особи — підприємця до доходу не включаються отримані пасивні доходи у вигляді страхових виплат і відшкодувань (ч. 1 п. 292.1 ПКУ);
— для юридичних осіб такого винятку немає — доходом є будь-який дохід.
Суми, які не включаються до складу доходу, визначені п. 292.11 ПКУ, і цей перелік не включає коштів, отриманих у вигляді страхового відшкодування в результаті настання страхового випадку.
Тому в разі отримання юридичною особою — платником єдиного податку страхового відшкодування за пошкоджене майно суми страхового відшкодування включаються до доходу такого платника податку у податковому періоді їх отримання. Датою отримання є дата надходження коштів. А це означає, що отримані суми страхового відшкодування оподатковуються єдиним податком.
Простіша ситуація у цьому питанні для платників єдиного податку четвертої групи. Відповідно до п. 292-1.1 ПКУ, у такій категорії «спрощенців» об'єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.