• Посилання скопійовано

Коментар

Лист ДПСУ від 27.09.2012 р.

Поворотна фіндопомога у фізособи — платника ЄП

Останнім часом стало вже цілком очевидним, що спрощена система оподаткування — насправді анітрохи не спрощена. Пропонуємо вашій увазі черговий погляд податкової на відображення в обліку фізосіб — платників єдиного податку низки операцій, зокрема отримання поворотної фіндопомоги.

Організація обліку

У листі від 27.09.2012 р. (див. «ДК» №42/2012) ДПСУ повідомляє, за яких підстав неповернену поворотну фінансову допомогу потрібно включити до доходу підприємця — платника єдиного податку. А також — як суму такого особливого доходу відображати у книзі доходів1. Щоправда, контролюючий орган зовсім забув про третю групу платників єдиного податку — платників ПДВ та про наявність нової — п'ятої групи єдиного податку. Нагадаємо: вперше застосовувати п'яту групу єдиного податку підприємці мають можливість уже з 01.10.2012 р.2

Для фізосіб — платників єдиного податку затверджено різні книги: книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат. Остання ведеться платниками єдиного податку третьої групи і п'ятої групи, які є платниками ПДВ. Потрібно звернути увагу, що у Порядку №1637, яким затверджено книги, не враховано появу п'ятої групи ЄП. Але, на вимогу пп. 296.1.1 ПКУ платники єдиного податку 5-ї групи — неплатники ПДВ повинні вести книгу обліку доходів, а згідно з пп. 296.1.2 ПКУ платники єдиного податку 5-ї групи — платники ПДВ повинні вести облік своїх доходів та витрат. Отже, хоча це і не зазначено у Порядку №1637, але на практиці платники п'ятої групи ЄП відображають операції своєї госпдіяльності у книзі обліку доходів або книзі обліку доходів і витрат, якщо вони є платниками ПДВ.

Складова доходів

Відповідно до ст. 292 ПКУ, доходом фізособи — платника ЄП, є:

1) вартість проданих товарів, виконаних робіт, наданих послуг (крім пасивних доходів у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхових виплат і відшкодування, а також доходів, отриманих від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується у її госпдіяльності);

2) вартість безоплатно отриманих товарів, робіт, послуг. У цьому питанні треба звертати увагу на документальне підтвердження придбаних товарів (робіт, послуг). Адже на практиці під час перевірок органи ДПС у разі відсутності документів на придбання розглядають таке отримання як безоплатне. Щоправда, з 01.07.2012 р. п. 292.3 ПКУ зазнав змін3. Тепер безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платникові згідно з письмовими договорами дарування та іншими договорами, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації чи їх повернення, а також товари, передані на відповідальне зберігання і використані таким платником ЄП;

1 Наказ Мінфіну від 15.12.2011 р. №1637 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення».

2 Зміни внесені Законом України від 05.07.2012 р. №5083-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні».

3 Закон України від 24.05.2012 р. №4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм».

3) сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Ця вимога стосується платників третьої групи, які є платниками ПДВ, тобто сплачують ЄП за ставкою 3% (абз. 3 п. 292.3 ПКУ). Мабуть, законотворці забули про існування ще й п'ятої групи ЄП за ставкою 7%, бо наразі у п. 292.3 ПКУ вимоги до цієї групи немає. Зверніть увагу: у коментованому листі (див. абз. 8) податківці зауважують, що до складу доходів платників ЄП першої, другої, третьої груп, які не є платниками ПДВ, належать суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності1. Щоправда, не уточнюється, яка це заборгованість: кредиторська чи дебіторська. У нормах ПКУ такої вимоги для зазначених категорій платників ЄП немає. А «єдиноподатникам» третьої групи, які є платниками ПДВ, згідно з п. 292.3 ПКУ, як бачимо, потрібно звертати увагу лише на кредиторську заборгованість (борги платника ЄП перед постачальниками).

Отримана поворотна фіндопомога

Суми, які не включаються до доходу платника ЄП, перелічені у п. 292.11 ПКУ. Зокрема, це суми поворотної фінансової допомоги (далі — ПФД), отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.

Отже, платникові ЄП — позичальнику треба стежити за датою отримання та повернення ПФД. Адже якщо сума фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, протягом 12 календарних місяців, не буде повернена позикодавцю, у платника ЄП за нормою ч. 3 пп. 292.11 ПКУ виникає дохід. Пам'ятайте, що відлік дати отримання починається з дати отримання грошей, про що свідчитиме банківська виписка (дата отримання позикових коштів, на думку автора, може бути зафіксована лише під час внесення коштів на поточний рахунок). До речі, під час обчислення терміну користування ПФД з метою обкладення ЄП застосовуються саме календарні місяці з дати отримання. Відповідно, якщо ПФД отримана, наприклад, 15 жовтня, перший календарний місяць з дня її отримання припадає на період з 15 жовтня до 31 жовтня.

Приклад Договір позики, за яким позичальником є платник ЄП, складено 26 вересня 2012 р. (звітний період — три квартали). ПФД отримано 2 жовтня 2012 р. (звітний період — рік), про що свідчить банківська виписка. Останнім календарним місяцем, коли ще можна уникнути оподаткування, буде вересень 2013 р., тобто граничний строк повернення — 30 вересня 2013 р. Якщо позичальник не поверне ПФД до 30.09.2013 р. (незалежно від установленого терміну повернення грошей у договорі позики), з 01.10.2013 р. така ПФД потрапить до складу доходу, що обкладається ЄП, і платник ЄП у складі доходу за 2013 р. змушений буде визнати дохід на суму (частину суми, якщо протягом 12 місяців частину коштів було повернено) неповерненої ПФД.

Відображати отриману ПФД до моменту визнання доходу у книзі обліку доходів фізособам — платникам ЄП не треба. Але як відобразити таку ПФД з моменту виникнення доходу? I раніше виникало запитання: як відобразити такий вид доходу у книгах обліку доходів та податкових деклараціях?2

1 Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦКУ).

2 Затверджені наказом Мінфіну України від 21.12.2011 р. №1688 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку».

Книга є підставою для заповнення декларації фізособи-підприємця. Тож не повернену протягом 12 календарних місяців з дня отримання суму ПФД у наступному місяці після закінчення 12 місяців слід відобразити у книзі. Але окремої графи для такого виду доходу ані у книзі обліку доходів, ані у книзі обліку доходів та витрат не передбачено. У коментованому листі ДПСУ пропонує відображати такі суми у графі 5 «вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)» книги доходів, яку, нагадуємо, ведуть платники ЄП першої і другої груп та платники ЄП третьої групи, які не є платниками ПДВ. Між іншим, платники ЄП п'ятої групи за ставкою 10% також відображатимуть не повернену у встановлений строк суму ПФД у цій книзі у графі 5.

Щодо платників ПДВ, які застосовують третю групу ЄП за ставкою 3%, та п'ятої групи за ставкою 7%, то вище ми зазначали: вони ведуть книгу обліку доходів та витрат. Але зміст графи 5 цієї книги — аналогічний. Тому, на наш погляд, для цих категорій підприємців це також буде графа 5.

Треба уважно простежити, щоб сума ПФД, яка не повернута протягом 12 календарних місяців, не перевищила обсяг річного граничного доходу для застосування спрощеної системи оподаткування. У разі перевищення обсягу доходу, встановленого для окремої групи, до суми перевищення застосовується ставка ЄП у розмір 15%.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру