• Посилання скопійовано

Коментар

Лист Мінсоцполітики від 27.08.2012 р. №261/10/136-12

До теми нарахування фіксованої суми індексації ми неодноразово зверталися на сторінках нашого видання. У коментованому листі від 27.08.2012 р. №261/10/136-12 Мінсоцполітики навело додаткові роз'яснення щодо застосування цієї частини індексації зарплати працівників. У попередньому листі від 06.08.2012 р. №169/20/137-12 (див. «ДК» №38/2012) Мінсоцполітики вже наголошувало, що:

1) при визначенні фіксованої суми індексації береться заробітна плата в частині постійних складових у розрахунку за повний відпрацьований місяць. Нагадаємо, що мається на увазі під «постійними складовими зарплати». Це ті складові зарплати, що мають постійний характер (п. 2 Порядку №10781). Наприклад, якщо працівникові встановлено погодинну оплату праці, то постійною складовою його зарплати буде годинна ставка. А ось, наприклад, деякі премії до постійних складових зарплати не належать, оскільки відсоток премії щомісяця може змінюватися, а в деяких випадках взагалі не нараховуватися, отже, якщо премії не мають постійного характеру, вони не індексуються;

2) виплати, які проводяться виходячи із середньої заробітної плати, індексації не підлягають, оскільки суми індексації враховуються під час обчислення середньої заробітної плати. Зауважимо від себе, що, згідно із поясненням, наведеним у листі Мінпраці від 30.10.2003 р. №024-130, у разі якщо індексація доходів за період, за який розраховується середня зарплата, не провадилася, це є порушенням, яке треба виправити. Виправлення має відбутися в три етапи: спочатку має бути донарахована індексація за ті місяці, за які вона не нараховувалася, потім громадянину має бути нарахована компенсація за несвоєчасну виплату доходу (згідно з п. 4 Порядку №1078 у порядку, затвердженому Постановою №1592) у вигляді індексації, після чого середня зарплата має бути розрахована вже із урахуванням донарахованої індексації. Звісно, усе це слід зробити у порядку, встановленому чинним законодавством;

1 Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.

2 Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 р. №159.

3) у разі якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, фіксована сума індексації виплачується пропорційно до відпрацьованих днів. Про це говорили в коментарі до згаданого листа, а в коментованому листі №261/10/136-12 Мінсоцполітики наводить ще кілька прикладів нарахування фіксованої суми індексації.

Працівник перебував частину місяця у відпустці. Звісно, в цьому разі працівник відпрацював неповний місяць. Отже, якщо у попередніх місяцях або у місяці відпустки працівникові було підвищено зарплату, але на суму меншу, ніж сума індексації, яка мала б бути йому нарахована у разі збереження попереднього розміру постійної частини зарплати у місяці її підвищення, в нього виникла фіксована сума індексації.

Припустімо, що індекс інфляції у місяці, який передує місяцю відпустки, не перевищив 101, відповідно відсоток місячної індексації не збільшився, і тому працівникові належить нараховувати лише фіксовану суму індексації. Отже, такому працівникові слід нарахувати:

за час відпустки — середню заплату, при розрахунку якої враховуються суми індексації;

за відпрацьовані дні — зарплату і фіксовану суму індексації, яка нараховується пропорційно до відпрацьованих днів.

Приклад Працівник у вересні 2012 р. був у відпустці, сума відпусткових — 600 грн. Оклад працівника — 1500 грн, відпрацьовано 9 робочих днів. Фіксована сума індексації — 60 грн. Отже, працівникові слід нарахувати за вересень: відпусткові (600 грн) + зарплату за відпрацьований час (1500 : 20 х 9 = 675 грн) + фіксовану суму індексації (60 : 20 х 9 = 27 грн).

Працівник не відпрацював жодного дня. Наприклад, працівник провів у відпустці цілий місяць, і йому було нараховано лише середню зарплату, при розрахунку якої враховуються суми індексації. Або частину місяця працівник перебував у щорічній відпустці, а решту — у відпустці без збереження зарплати. Як би там не було, відпрацьованих днів протягом місяця у працівника немає. Як роз'яснює Мінсоцполітики у коментованому листі, у цьому разі працівнику не треба індексувати його зарплату (відпусткові тощо) навіть у фіксованій сумі індексації. Але право на індексацію зарплати в загальному порядку зберігається за таким працівником протягом наступних місяців роботи. I в разі, якщо працівник відпрацює весь наступний місяць, а його зарплату не буде підвищено на розмір більший, ніж сума індексації за такий місяць, яка мала б бути йому нарахована в разі незмінності розміру постійної частини зарплати, такий працівник матиме право на фіксовану суму індексації зарплати у повному обсязі.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру