• Посилання скопійовано

Переведення посівів у сидеральний пар: як облікувати?

ФГ — платник ЄП 4-ї групи з ПДВ у 2020 році посіяло кукурудзу на зерно. Але позаяк на стеблах не сформувалися качани, вирішено посіви перевести у сидеральний пар і понесені витрати залишити у незавершеному виробництві. Які облік та оформлення цієї операції?

Сидеральний пар — це використання посівів як добрива під культури наступного року. Фактично посіви зароблюють (переорюють) у ґрунт.

У такому разі витрати поточного року на сидерування мають відображатися у вартості незавершеного виробництва майбутньої культури, яку вирощуватимуть на відповідних ділянках наступного року.

Причому нормативними документами зазначені питання не розглядаються, а тому мають визначатися лише ФГ. Наприклад, голова фермерського господарства може видати розпорядчий документ, в якому обґрунтувати неможливість подальшого вирощування кукурудзи на зерно і переведення посівів у сидеральний пар.

До наказу може додаватися документ, складений спеціалістами фермерського господарства, наприклад агрономом тощо, з інформацією про обстеження земельних ділянок із посівами кукурудзи і висновком про необхідність сидерування.

До акта, наказу можуть додаватися фото- та відеоматеріали, які підтверджують наведену інформацію.

На підставі цих документів бухгалтер складає бухгалтерську довідку і робить проведення в бухгалтерському обліку: Д-т 23 (незавершене виробництво культури наступного року) К-т 23 (кукурудза на зерно).

У податковій звітності ця операція ніяк не відображається. Робити якісь ПДВ-коригування немає підстав, адже всі витрати понесено під культуру наступного року.

Проте можемо припустити, що податкова матиме іншу точку зору, вважаючи сидерування прикриттям іншої операції — знищення посівів. Але якщо вважати це знищенням, доведеться нараховувати компенсувальний ПДВ за п. 198.5 ПКУ на витрати, за якими ФГ мало право відображати податковий кредит.

Для уникнення цього ФГ може отримати якісь додаткові докази доречності сидерування.

Додатковим доказом на користь ФГ може бути будь-яке наукове підтвердження доцільності сидерування посівами кукурудзи. Наприклад, ФГ може послатися на методичну літературу з таким підтвердженням або отримати висновок від наукової установи тощо.

Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру