(044) 391-51-92
ru ua

Есть предложения, замечания или пожелания? Свяжитесь с редакцией!
Мы обязательно ответим.

;

Новорічні подарунки дітям працівників

Уже незабаром розпочнуться свята, і чи не кожен роботодавець (відповідно до своїх можливостей) купуватиме та роздаватиме новорічні подарунки дітям працівників. Розгляньмо, як документально це оформити та які податкові наслідки виникатимуть.

Документальне оформлення

План дій (або алгоритм) роботодавця в такому випадку досить простий:

1. Керівник підприємства видає наказ про закупівлю та видачу новорічних подарунків дітям працівників, в якому прописуються всі необхідні вимоги і критерії.

2. Відділ кадрів складає перелік працівників, що мають дітей, яким будуть видаватися подарунки. Такий перелік формується на підставі копій свідоцтв про народження дітей, які зберігаються у відділі кадрів. Зазвичай подарунки видають неповнолітнім дітям (згідно зі ст. 6 СКУ, це діти віком до 18 років). Проте підприємство має право самостійно запроваджувати обмеження щодо віку дітей, яким видаватимуться подарунки, адже такі подарунки є жестом доброї волі з боку роботодавців, а не їхнім обов'язком. Навіть якщо про надання подарунків роботодавець та працівники домовились у колективному чи в трудовому договорі, кожна зі сторін має право встановити умови такого надання.

3. На підставі переліку і даних про вартість подарунків складається затверджений керівником кошторис на закупівлю подарунків. I віддразу слід врахувати, що у 2018 році не оподатковується податком на доходи та військовим збором подарунок у негрошовій формі вартістю до 930,75 грн (пп. 165.1.39, пп. 1.7 п. 16-1 підр. 10 розділу ХХ ПКУ).

4. Придбання подарунків оформлюється первинними документами. Так, якщо подарунки оплачуються:

— безготівково з рахунку підприємства, — факт оплати підтверджується випискою банку з цього рахунку;

— за готівку довіреною особою, — така особа має надати авансовий звіт (або для звітування за отриманими коштами, або для отримання відшкодування власних витрат). До авансового звіту додаються документи про витрати (касовий чек, квитанція тощо). Оприбутковують подарунки на підставі накладної, касового або товарного чека, квитанції тощо. Але у зв'язку з думкою ДФС щодо наявності доходу у разі відшкодування витрачених коштів працівником для виробничих потреб1 краще або укласти з ним договір доручення, або надавати йому підзвітні кошти авансом.

1 Цю думку ДФСУ висловила у брошурі «Про оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу у вигляді відшкодування юридичною особою витрат, понесених платником податку — фізичною особою на господарські потреби підприємства, у разі якщо кошти під звіт попередньо не видавалися», див. https://news.dtkt.ua/taxation/pdfo/50502.

5. Після придбання новорічних подарунків відбувається їх роздача за затвердженим переліком на підставі відомості. На підставі оформленого переліку із підписами працівників, які отримали подарунки, як правило, складається ще й акт на списання таких подарунків. Обидва ці документи можуть бути складені роботодавцем у самостійно розробленій формі, за умови наявності в них обов'язкових реквізитів за ст. 9 Закону про бухоблік.

Відображення в обліку

У бухгалтерському обліку придбані подарунки відображають на рахунку 28 «Товари» або субрахунку 209 «Iнші матеріали». Якщо йдеться про новорічні подарунки в їх класичному розумінні (не дуже дорогий набір солодощів та іноді іграшка), то вони придбаватимуться без ПДВ (чому — розглянемо нижче). Отже, оприбуткування таких подарунків відображатиметься проведенням Д-т 28 (209) К-т 631.

I лише якщо придбала подарунки підзвітна особа, то до цього проведення треба буде додати ще й кореспонденцію з субрахунком 372: тобто Д-т 372 К-т 631 та Д-т 28 (209) К-т 372 — на підставі авансового звіту та підтвердних документів.

Роздача дитячих подарунків на підставі відомості та акта відобразиться в бухгалтерському обліку проведенням Д-т 949 «Iнші витрати операційної діяльності» К-т 28 (209). I будуть нараховані податкові зобов'язання з ПДВ: Д-т 949 К-т 641/ПДВ.

Можливе при цьому і виникнення сум ПДФО та ВЗ, які треба буде утримати з інших доходів працівників, зокрема із зарплати: Д-т 661 К-т 641/ПДФО, 642/ВЗ. Але цей момент розглянемо окремо.

Оподаткування ПДФО, військовим збором та ЄСВ

Як уже зазначалося вище, вартість подарунка дітям працівників у розмірі 930,75 грн не оподатковується ПДФО та військовим збором. Якщо подарунок коштує більше, то за останніми роз'ясненнями ДФС всю суму подарунка доведеться оподаткувати ПДФО та військовим збором (ЗIР, підкатегорія 103.02).

Базою оподаткування ПДФО буде вартість подарунка, збільшена на відповідний натуральний коефіцієнт (у 2018 році — 1,2195) за правилами оподаткування додаткового блага відповідно до п. 164.5 ПКУ. З метою утримання військового збору такої бази визначати не потрібно. Військовий збір буде утримуватися з вартості подарунка без застосування натурального коефіцієнта.

ЄСВ не обчислюється з вартості розданих подарунків, адже такі подарунки надаються працівникам для їхніх дітей до свята — Нового року. Це встановлено п. 8 розділу II Переліку №1170.

Для заповнення форми №1ДФ використовуються такі ознаки доходу:

«160» — для відображення неоподатковуваної частини подарунка;

«126» — для оподатковуваної вартості подарунка.

Приклад 1 ТОВ «А» закупило для дарування дітям працівників святкові подарунки вартістю 1200 грн. Основна зарплата працівника за грудень 2018 року — 5000,00 грн.

Позаяк вартість подарунка більша за 930,75 грн, вся вона оподатковуватиметься ПДФО та ВЗ. Для ПДФО база оподаткування визначатиметься за допомогою «натурального» коефіцієнта.

ПДФО зі суми зарплати та вартості подарунка: (1200,00 грн х 1,21951 + 5000,00 грн) х 18% = 1163,41 грн.

Сума утриманого військового збору: (1200,00 грн + 5000,00 грн) х 1,5% = 93 грн.

Сума нарахованого ЄСВ (лише на суму зарплати): 5000,00 грн х 22% = 1100,00 грн. ЄСВ на вартість новорічного подарунка дитині не нараховується.

Таблиця

Облік придбання подарунків дітям працівників (цифри умовні)


з/п
Зміст господарської операції
Бухгалтерський облік
Сума,грн
Коригування фінрезультату до оподаткування
Д-т
К-т
Збільшення
Зменшення
1.
Придбано 10 подарункових наборів для дітей працівників вартістю 900 грн у неплатника ПДВ
209
631
9000,00
2.
Згодом підприємство сплатило постачальнику заборгованість за подарунки
631
311
9000,00
   
3.
Надано за відомістю працівникам подарунки для їхніх дітей
949
209
9000,00
4.
Нараховано ПДВ на вартість придбаних подарункових наборів
949
641
1800,00
   
5.
Списано на фінансовий результат витрати на видачу подарунків та сплату ПДВ
791
949
10800,00

Приклад 2 ТОВ «А» закупило для дарування дітям працівників святкові подарунки вартістю 900 грн. Основна зарплата працівника за грудень 2018 року — 5000,00 грн.

Позаяк вартість подарунка менша за 930,75 грн, вона не буде оподатковуватися ПДФО та ВЗ.

Сума утриманого ПДФО: 5000 грн х 18% = 900 грн.

Сума утриманого військового збору: 5000,00 грн х 1,5% = 75 грн.

Сума нарахованого ЄСВ (лише на суму зарплати): 5000,00 грн х 22% = 1100,00 грн. ЄСВ на вартість подарунка дитині не нараховується.

ПДВ і новорічні подарунки

Перше, з чого слід почати, — це придбання новорічних подарунків. Найімовірніше, податкового кредиту за такою операцією у роботодавця не буде, і справа тут не в тому, що вони роздаватимуться працівникам безоплатно.

Оподаткування ПДВ новорічних подарунків регулює спеціальний Закон №2117, який діє лише в ці святково-казкові дні — щорічно в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року. Відповідно до ст. 2 цього Закону, операції з продажу виробничими та торговими підприємствами дитячих святкових подарунків звільняються від оподаткування ПДВ. Тож на роботодавця — платника ПДВ продавець святкових дитячих подарунків складе та зареєструє в ЄРПН податкову накладну на звільнену від оподаткування операцію.

Зверніть увагу!

Під дитячими святковими подарунками в цьому Законі розуміють набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8% прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. Тож пільга з ПДВ у 2018 році передбачена лише для тих новорічних подарунків, вартість яких не перевищує: 1762 грн х 8% = 140,96 грн.

Отже, податкового кредиту роботодавець не матиме. Але окремих правил щодо звільнення від ПДВ операцій з подальшої роздачі цих подарунків не встановлено. Тож для таких операцій діють загальні правила: дарування належить до безоплатної передачі товарів іншій особі, що, своєю чергою, відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ є постачанням товарів. А от постачання товарів згідно з п. 185.1 ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ.

База для оподаткування ПДВ у цьому випадку визначається за нормами п. 188.1 ПКУ за договірною вартістю, але не нижче від ціни придбання дарунка. У такому разі роботодавцю потрібно скласти дві податкові накладні:

— одну (датою роздачі) за нульовою ціною;

— другу (зведену) — на суму перевищення ціни придбання дитячих подарунків над нульовою (договірною) ціною.

Звертаємо увагу!

У роз'ясненнях податківці наголошують, що при безоплатному переданні активів ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не нараховується. Отже, подвійного оподаткування ПДВ цієї операції не буде.

Податок на прибуток

Серед затверджених розділом III ПКУ податкових різниць немає різниці, яка виникає при операціях з безоплатної роздачі майна фізособам. Навіть сумнозвісний пп. 140.5.10 ПКУ на таку операцію не поширюється.

Тобто незалежно від обсягу річного доходу платника податку на прибуток і обов'язку (чи права) коригувати фінансовий результат витрати на придбання і видачу новорічних подарунків враховуються при його визначенні за правилами бухгалтерського обліку.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • СКУ — Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. №2947-III.
  • Закон про бухоблік — Закон України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
  • Закон №2117 — Закон України від 30.11.2000 р. №2117-III «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків».
  • Перелік №1170 — Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. №1170.

Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»

«ДК» №49 від 03.12.2018

«ДК» №49 від 03.12.2018


The remote server returned an error: (404) Not Found.