ru ua

Есть предложения, замечания или пожелания? Свяжитесь с редакцией!
Мы обязательно ответим.

;
Теги: Відпустки .

Одинока мати вийшла заміж. Чи має вона право на «дитячу відпустку» за минулий рік?

Чи може жінка скористатися додатковою відпусткою на дитину за 2017 р. як одинока мати у 2018 р., якщо вона вийшла заміж та її новий чоловік у 2018 р. усиновив дитину?

Відповідно до ст. 19 Закону про відпустки1 право на соціальну додаткову відпустку має, зокрема, одинока мати.

Визначення «одинокої матері» наведене у п. 9 Постанови №9 та п. 5 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки.

Так, згідно з Постановою №92 одинокою матір'ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої немає запису про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

1 Закон України від 15.11.96 р. №504/96-ВР «Про відпустки».

2 Постанова пленуму Верховного суду України від 06.11.92 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів».

Оскільки п. 5 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки визначає одиноку матір як таку, яка виховує дитину без батька, факт утримання (аліменти) для надання відпустки значення не має.

Отже, право на додаткову відпустку мають такі одинокі матері:

— жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої немає запису про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері;

— вдова;

— жінка, яка виховує дитину без батька (у т. ч. і розлучена жінка, яка виховує дитину сама).

Тобто для визнання жінки одинокою потрібно дві такі ознаки: вона і виховує дитину, і сама її утримує.

У листі Міністерства праці та соціальної політики України від 14.04.2008 р. №235/0/15-08/13 також зазначено, що до категорії одинокої матері належать:

— жінка, яка не перебуває у шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої немає запису про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;

— вдова;

— жінка, яка виховує дитину без батька (зокрема, й розлучена жінка, яка виховує дитину без батька, попри факт отримання аліментів, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена).

Додаткова соціальна відпустка використовується за минулий час. Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі.

У наведеній ситуації жінка вийшла заміж, а чоловік усиновив її дитину.

Вважаємо, у разі коли працівниця не скористалася відпусткою за минулий рік і тоді вона мала статус одинокої матері, то вона має право на додаткову відпустку у цьому році за минулий рік незважаючи на те, що вона вийшла заміж і чоловік усиновив дитину.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

«ДК» №37 від 10.09.2018

«ДК» №37 від 10.09.2018


The remote server returned an error: (404) Not Found.